vw-polo-motor-beyin-tamiri-1024x271

VW POLO Motor Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

VW Polo 1.4 benzinli 2004 model kazalı araç sahibi garajımızı arayarak talihsiz bir kaza geçirdiğini sonucunda ECU (Motor Beyin) bozulduğunu belirtti. Beyin tamiri işlemi yapılması gerektiğini söyledi. Bizde ECU’yu bizde yollamasını istedik. Elimize ulaştığında ECU’nun Magneti Marelli-IAW4MW.DD olduğunu gözlemledik.


VW POLO ECU (Magneti Marelli-IAW4MW.DD) Tamiri


Magneti Marelli-IAW4MW.DD motor beyninin pinleri ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yaptık. Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan üniversal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu acıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) Magneti Marelli-IAW4MW.DD onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz. Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda enjektörleri ve ateşleme bobinlerini kontrol ettiğimizde 1 ve 4 numaralı ateşleme bobininin ateşleme yapmadığını, çalışmadığını, simülasyon ekranında kırmızı ışık olarak arıza verdiğini gözlemliyoruz.

Daha sonra Magneti Marelli-IAW4MW.DD beynine ait valfleri, sensörleri ve besleme voltajlarını kontrol ettiğimizde sorun olmadığını tespit ettik. Simülasyon ekranımızda ‘Component Description’ butonuna tıklayarak ateşleme bobinlerini kontrol eden devre elemanını görüyoruz.

Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak 1 ve 4 numaralı ateşleme bobinlerinin bağlı olduğunu pin uçlarını ve sinyal tiplerini görüyoruz. Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı (Beyin Tamiri Cihazı) sayesinde ateşleme bobinlerinin devre elemanını, pinlerini ve pin bilgilerini kolaylıkla öğreniyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Test Cihazı


Multimetre yardımıyla 1 ve 4 numaralı ateşleme bobinlerinin pinlerinden bağlı olduğu devre elemanına giden yolu takip ediyoruz ve yolda sorun olmadığını görüyoruz. Daha sonra bağlı olduğu entegreyi kontrol ettiğimizde entegrenin işlevini yitirdiğini tespit ediyoruz.

Havya yardımıyla ECU’ya zarar vermeden arızalı entegreyi sökerek yerine sağlam entegreyi yerleştiriyoruz. Magneti Marelli-IAW4MW.DD beynini tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlayarak kontrol ettiğimizde sorunun çözüldüğünü, 1 ve 4 numaralı ateşleme bobinlerinin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gözlemledik.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı bize Magneti Marelli-IAW4MW.DD motor beyninin sorununu en hızlı, en kolay ve en düşük maliyetle çözmemizi sağlıyor. ECU’yu müşterimize teslim ediyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir