Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Ecu Nedir?

Ecu Nedir?

ECU nedir? (Elektronik Kontrol Ünitesi) araçlarda kullanılan ve bütün sistemlerini kontrol edilmesini sağlayan sisteme denir. Diğer bir deyim ile Motor Beyni anlamına gelmektedir.

Araçlardaki sensörlerin ve motor üzerindeki parçaların kontrol eder, denetler ve araç içerisinde ki parametreleri hesaplayan elektronik bir sistemdir. Bir otomobili güvenli bir biçimde kullanmak ve ondan gerçekten performans elde etmek için onun aracın tüm verilerini dikkatle ve anlık olarak değerlendirmek önemlidir.

Bu görevi araçta ECU (Motor Beyin) üstleniyor, çalışma prensibi bu şekildedir.
Motor Beyni’nin iç şemasına baktığımızda entegreler, transistörler, mosfetler, diyotlar, dirençler, kapasitörler vb. devre elemanlarından oluşmaktadır.

Motor Beyinleri araçtan araca genellikle farklılıklar göstermektedir. Birbirinden farklı bazı araçlarda da aynı Motor Beyni kullanılabilmektedir. Bunun sebebi araçların aynı parametre ve motor sistemine sahip olmalarıdır.

Örneğin: VW GOLF 1.6 2006 model aracın ve VW PASSAT 1.6 2010 model aracın motor beyni SIMOS marka PCR2.1’dir. İki araçta aynı motor beynini kullanmaktadır.

Bu motor beyinlerini karşılaştırdığınızda sadece yazılımları farklılık gösterebilir. Bu örnekleri daha fazla yazabiliriz. Peugeot ve Citroen marka bazı araçlarda aynı motor beynini kullanmaktadır.

Ecu Arızası ve Tamiri Nasıl Yapılır?

ECU (Motor Beyin)’da arıza olması durumunda gösterge panelinde çeşitli arıza lambaları yanacaktır. Arızanın durumuna göre araç tepki verecektir.

Mesela aracımızda İmmobilizer arızası var ise gösterge panelinde araç üzerinde anahtar olan bir işaret yanacaktır ve aracın kontağını çevirdiğiniz halde aracın kontağını algılamayacaktır.

Beyin Testi Cihazı

İlk önce aracın üzerinden ECU’yu sökerek masaüstüne almalıyız.Bu durumda aracın arızası ne ise ilk olarak ECU(Motor Beyni) üzerinde arızalı olan parçayı yöneten ECU’daki pinleri bulmak gerekir.

Daha sonra bu pinlerin devre üzerindeki yolu izleyerek bağlı olduğu devre elemanlarını ve entegreyi bulmak gerekir.

Bulduktan sonra bağlı olduğu devre elemanlarını ve entegremizi kontrol etmemiz gerekir. Arızalı olarak gördüğümüz devre elemanı veya entegreyi ECU’ya zarar vermeden havya yardımıyla söküp yerine aynı devre elemanı veya entegreyi takmamız gerekir.

En son aşamada ise motor beynini araca takıp arızayı giderip gidermediğimizi test etmeliyiz.

Ama Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na sahip olduğunuzda ECU tamiri için bütün yapılan işlemler minimum maliyete iniyor, size hız kazandırıyor ve araç olmadan masaüstünde çok kolay bir şekilde tamir etmenizi sağlıyor.

Peki bunu nasıl sağlıyor?

ECU (Motor Beyni)’yu Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlayıp simülasyon ekranını açtığınızda size arızalı olan sensör veya enjektörünü kırmızı ışıklı olarak gösteriyor.

Daha sonra bu arızanın bağlı olduğu ECU üzerinde ki pinleri ve bağlı olduğu entegreyi gösteriyor. Bize sadece entegreyi kontrol etmek kalıyor. Arızayı çözdüğümüzde motor beynini Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlayıp arızanın çözülüp çözülmediğini kontrol edebiliriz.

Yani araç başında çalışmanıza gerek yok masaüstünde kolaylıkla halledebiliyorsunuz Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde. Teknik destek ve yardım için bize ulaşabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın