Renault Symbol Gösterge Paneli Tamiri
renault-symbol-gosterge-panel-tamiri-1024x271

Renault Symbol Gösterge Panel Tamiri

Renault Symbol 1.5 DCİ araç sahibi garajımızı arayarak aracının ECU (Motor Beyin Tamiri) ve gösterge paneli sorun olduğunu bildirdi. Bizde kendisinden ECU (Motor Beyni) ve aracın göstergesini söktürüp bize yollamasını talep ettik.

SAGEM marka S3000 kodlu olan motor beyni ve göstergeyi masaüstüne aldık. Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’nı kullanarak SAGEM S3000 olan ECU’yu ve göstergeyi pin şemalarına bakarak cihaza bağlantısını yaptık.

Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı bize ECU’yu ve gösterge panelini araç üzerindeymiş gibi kontrol etmemizi sağlayan cihazdır. Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı içinde yüklü olan şemalara bakarak bağlantımızı kuruyoruz ve 12V güç vererek simülasyonumuzu çalıştırıyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ECU’nun içindeki sensörlerin, valflerin, enjektörlerin püskürtme saniyesini ve ateşleme bobinlerin ateşleme sürelerini ayarlama imkânı sağlayan bir test cihaz olduğu için işimiz çok kolaylaşıyor.

Simülasyon ekranımızı çalıştırıp, sensör değerleriyle oynayarak göstergedeki değişimi gözlemledik. Bu gözlem sonucunda Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı simülasyon ekranında Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü olan ECT (Engine Coolant Temperature Sensor)’nin değerini değiştirdiğimizde aracın göstergesinde bir değişim olmadığını gördük.

Böylece sorunun ECU (Motor Beyin)’da değil göstergede olduğunu tespit etmiş olduk. Göstergenin arkasını açtığımızda ECT’nin etki ettiği motor sıcaklığını gösteren ibreyi inceledik.

Motor sıcaklığı gösteren ibreye gelen yolu incelediğimizde, diyotun patladığını, güç geçirmediğini ve sonucunda motor sıcaklığını gösteren ibrenin doğru çalışmasını engellediğini tespit ettik.


Havya yardımıyla göstergeye zarar vermeden özenli bir şekilde görevini yitirmiş olan bozuk diyotu yerinden söküyoruz. Yerine sağlam olan diyotu özenli bir şekilde yerleştiriyoruz. Multimetre yardımıyla yaptığımız sökme takma işlemini kontrol ediyoruz ve sorunsuz olduğunu görüyoruz.

Göstergemizi ve ECU (Motor Beyin)’yu tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağladığımız da Motor Soğutma Suyu Sensör’ünün değerini değiştirdiğimizde göstergede de değiştiğini gözlemledik.

Diğer sensörleri de kontrol ettiğimizde bir sorun olmadığını, sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördük. Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde çok kolay bir şekilde ve en kısa sürede hem ECU’yu hem de Gösterge Panel’ini test etmiş olduk.

Daha sonra ECU (Motor Beyin) ve Gösterge Paneli’ni müşterimize teslim ettik.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir