peugeot307-motor-beyin-tamiri-1024x271

Peugeot 307 Motor Beyin Tamiri

Peugeot 307 1.6i Beyin Tamiri- araç sahibi garajımızı arayarak ECU’da arıza olduğunu gösterge ekranında motor ışığı yaktığını ve araç rölantide giderken teklemeler yaptığını bildirdi.

Bizde ECU (Motor Beyin)’yu bize yolladığı takdirde yardımcı olacağımızı söyledik. Daha sonra aracın ECU (Motor Beyin)’sunu masaüstüne aldık.


Peugeot 307 ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?


Peugeot 307 1.6i aracına ait olan BOSCH ME7.4.4 beynini masaüstünde incelemeye başlıyoruz. Öncelikle BOSCH ME7.4.4 ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıyoruz.

Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu açıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) BOSCH ME7.4.4’ü onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.

Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda öncelikle ekranın sol tarafında bulunan ‘Sensors Powers’ butonuna tıklayarak sensör besleme voltajlarını kontrol ediyoruz. Baktığımızda sorunsuz olduğunu görüyoruz.

Daha sonra sağ tarafta bulunan sensörlerin değerlerini değiştirdiğimizde Gaz Kelebeği Motoru Sensörü’nün (Throttle Motor) arızalı olduğunu kırmızı ışıkta uyarı verdiğini görüyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Arızayı bulduktan sonra ilk olarak simülasyon ekranımızda ‘Component Description’ butonuna tıklayarak BOSCH ME7.4.4 ECU’sunun iç şemasını görüyoruz. Burada devre elemanlarının görevi ve markası yazıyor.

Buradan Gaz Kelebeği Motoru Sensörünü kontrol eden devre elemanını buluyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak Gaz Kelebeği Motoru sensörüne bağlı olan pin uçlarını ve sinyal tiplerini görüyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde hem devre elemanını hem de pin uçlarını öğreniyoruz. Multimetre yardımıyla öncelikle ECU’da bağlı olduğu devre elemanını kontrol ediyoruz, devre elemanının sorunsuz çalıştığını görüyoruz.

Daha ECU’nun pinlerinden baktığımızda devre elemanına bağlı olmadıklarını, devre yolunda bir kopukluk olduğunu tespit ediyoruz. Daha sonra bu kopukluğu ECU’ya zarar vermeden güzel bir şekilde tamamlıyoruz.

Daha sonra BOSCH ME7.4.4 Motor beynini tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Tekrar kontrol ettiğimizde sorunun çözüldüğünü, ECU’nun sorunsuz bir şekilde çalıştığını gözlemledik.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde BOSCH ME7.4.4 ECU’sunun sorununu en hızlı, en kolay ve en düşük maliyetle yapıyoruz. BOSCH ME7.4.4 ECU’sunu müşterimize teslim ediyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir