mercedes-travego-motor-beyin-testi-1024x271

Mercedes Travego Motor Beyin ECU Tamiri

Mercedes Travego 2014 Model EURO 5 Motorlu aracın sahibi garajımızı arayarak ECU (Motor Beyin Tamiri)’de arıza olduğunu bildirdi.

Aracın sorununu sorduğumuzda, vitesi boşa aldıklarında aracın stop ettiğini ve rölantide çalışırken normalinden daha fazla titreyip ses yaptığını, arıza ışığı yaktığını öğrendik.

TEMIC OM502 olan ECU (Motor Beyin)’yu masaüstüne aldık.


Mercedes Travego Motor Beyin (ECU) Tamiri Nasıl Yapılır?


Mercedes Travego’ya ait olan TEMIC OM502 olan ECU (Motor Beyin) ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yaptık. Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu acıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) TEMIC OM502’ü onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.


Simülasyon ekranımızı açtığımızda 8 enjektörlü aracımızın 3 ve 4 numaralı enjektörlerinin ateşlemediğini kırmızı ışık olarak hata vermediğini simülasyon ekranımızda görüyoruz. Enjektör ateşlemelerini Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’nın üzerinde de görebilirsiniz.

TEMIC OM502 ECU’nun sensörlerini valflerini kontrol ettiğimizde bir sorun olmadığını sadece 3 ve 4 numaralı enjektörlerin arızalı olduğunu Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile çok hızlı ve kolay bir şekilde tespit etmiş oluyoruz.

Simülasyon ekranımızın üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak TEMIC OM502’in iç semasını açıyoruz. Burada hangi entegrenin ne işe yaradığını, markasını ve modelini ekranda görebiliyoruz. Enjektör 3 ve 4’ün bağlı olduğu devre elemanını buluyoruz.

Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak 3 ve 4 numaralı enjektöre bağlı olan pinleri görüyoruz. Daha sonra bir multimetre yardımıyla öncelikle pinlerin yolunu kontrol ediyoruz bir sorun olmadığını görüyoruz.

Bağlı oldukları devre elemanını incelediğimizde işlevini yitirdiğini ve arızalı olduğunu görmüş oluyoruz. Havya yardımıyla bu devre elemanını ECU’ya zarar vermeden sökerek, yerine sağlam olan devre elemanını takıyoruz.

TEMIC OM502 ECU’yu tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda sorunun giderildiğini hem simülasyon ekranından hem de cihaz üzerinde gözlemledik.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile Mercedes TRAVEGO EURO 5 aracına ait TEMIC OM502 ECU’nun sorununu hızlı, kolay ve minimum maliyetle çözmüş oluyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir