Mercedes Tourismo Motor Beyin Tamiri
mercedes-tourismo-motor-beyni-tamiri-1024x271

Mercedes Tourismo Motor Beyin Tamiri

Mercedes Tourismo Euro 5 (Beyin Tamiri) motor yolcu otobüsü sahibi garajımızı arayarak aracının Adblue’sunu yeni değiştirdiğini sorunsuz olduğunu ama ekranda Adblue sorunu verdiğini bildirdi.

Bizde ECU (Motor Beyin)’yu bize yolladığı takdirde yardımcı olacağımızı söyledik. Daha sonra aracın ECU (Motor Beyin)’sunu masaüstüne aldık.


Mercedes Tourismo ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?


Mercedes Tourismo aracına ait TEMIC OM457HLA ECU (Motor Beyin)’yu masaüstünde incelemeye başlıyoruz. Öncelikle TEMIC OM457HLA ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıyoruz.

Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz. Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu açıyoruz.

Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) TEMIC OM457HLA’yı onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz. Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda öncelikle ekranın sol tarafında bulunan ‘Sensors Powers’ butonuna tıklayarak sensör besleme voltajlarını kontrol ediyoruz.

Baktığımızda sorunsuz olduğunu görüyoruz. Daha sonra ekranın ortasında görünen ‘Adblue Heater Valve’ AdBlue Isıtıcı Valfinin arızalı olduğunu kırmızı ışıkta arıza verdiğini görüyoruz.

Böylece TEMIC OM457HLA ECU’sunun sorununu bulmuş oluyoruz. Arızayı bulduktan sonra ilk olarak simülasyon ekranımızda ‘Component Description’ butonuna tıklayarak TEMIC OM457HLA ECU’sunun iç şemasını görüyoruz.

Burada devre elemanlarının görevi ve markası yazıyor. Buradan AdBlue Isıtıcı valfini kontrol eden devre elemanını buluyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak AdBlue Isıtıcı valfinin bağlı olduğunu pin uçlarını ve sinyal tiplerini görüyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde hem devre elemanını hem de pin uçlarını öğreniyoruz. Daha sonra multimetre yardımıyla bağlı olduğu entegreyi inceliyoruz bir sorun olmadığını görüyoruz.

ECU pinlerinden bağlı olduğu yolu takip ettiğimizde yolda kopukluk olduğunu farkediyoruz. ECU’ya zarar vermeden yolu tamir ediyoruz. Bu işlem bittikten sonra TEMIC OM457HLA Motor beynini tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz.

Simülasyon ekranımızda testimizi yapıyoruz ve sorunun çözüldüğünü, valflerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gözlemliyoruz.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde TEMIC OM457HLA ECU’sunun sorununu en hızlı, en kolay ve en düşük maliyetle yapıyoruz. TEMIC OM457HLA ECU’sunu müşterimize teslim ediyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir