Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Mercedes Axor II Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Mercedes Axor II Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Beyin adı TEMIC WDF375.4 NMB375.4 olan Mercedes Axor II- 2013 Model-Dizel-6 Silindir-EURO 5 araç için Ecutest Beyin Tamiri ve Test Cihazı, Termal Kamera (İsteğe Bağlı), multimetre ve havya seti kullanılmıştır.

Ağır vasıta sahibi garajımızı arayarak, ağır vasıtanın marş yapmasına rağmen motorun çalışmadığını, bizi aramadan önce aracı yetkili servise götürdüğünü krank mili sensörünün değiştiğini, sensörün soket ve kablo tesisatının sağlam olduğunu ama aracın hâlâ çalışmadığını sorunun motor beyninde olacağını düşündüğünü bildirdi.

Sensörde,soketinde ve kablo tesisatında bir sorun olmadığı halde aracın çalışmaması sorunun motor beyninde olduğunu işaret ettiğini söyleyip, motor beynini müşteriden isteyerek masaüstüne aldık.

Mercedes Axor II Ecu Tamiri

Masaüstünde Axor II- EURO 5 ait olan TEMIC WDF375.4 NMB375.4 beynin pinleri ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıldı.

Bu bağlantıyı TEMIC WDF375.4 NMB375.4 beynine ait soket yardımıyla ya da ECUTEST cihazını aldığınızda yanında verilen tüm araçlara rahatça bağlantı yapmanızı sağlayan Unıversal Kablo yardımıyla yapabilirsiniz.

Üniversal kablomuz ile bağlantıyı yaparak bilgisayarımızda ECUTEST programını çalıştırdık. Araç marka ve modelini seçtikten sonra simülasyon ekranımız açıldı. Simülasyon ekranımız açıldığında ilk olarak sol tarafta bulunan ‘Sensor Powers’ butonuna tıklayarak sensörlere giden besleme voltajlarını kontrol ettik ve sorunsuz olduğunu gözlemledik.

Simülasyon ekranımıza tekrar döndüğümüzde krank mili sensörünün beyine doğru sinyal yollamadığını, bundan dolayı enjektörlerin ateşleme zamanlarının düzensiz olduğunu hem ekran üzerinde hem de ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı üzerinde çok kolay bir şekilde tespit ettik.

Krank mili sensörünün arızalı olduğunu tespit ettikden sonra simülasyon ekranımızın üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak krank milinin bağlı olduğu entegreyi gördük daha sonra buradan çıkarak ‘ECU Elektrik Diyagramı’na tıklayarak krank miline bağlı olan pinleri öğrenerek pinlerin yolu kontrol edildi ve yolda bir sıkıntı olmadığı multimetre yardımıyla kontrol edildi.

Beyin Testi Cihazı

Krank milinin bağlı olduğu entegreyi multimetreyle kontrol ettiğimizde entegre bacaklarının birbirine kısa devre olduğunu, termal kamerayla baktığımızda da normalin çok üstünde ısındığını, işlevini yitirdiğini hem multimetreyle hem de termal kamera yardımıyla tespit etmiş olduk.

Krank milini yöneten bu entegre işlevini yitirdiği için sensörün doğru çalışmasına izin vermediğini bu nedenle de enjektörlere etki ettiği görüldü. Krank milini yöneten entegreyi havya ekipmanlarıyla ECU ya zarar vermeden sökerek yerine sağlam olan entegre yerleştirildi.

Entegreyi değiştirdikten sonra beyni tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazına bağladık. Krank milinin sorunsuz çalıştığını enjektörleri düzenli bir şekilde ateşlediğini hem simülasyon ekranında hem de cihazın üzerinde gördük.

Böylelikle araç başında olmadan masa üstünde TEMIC WDF375.4 NMB375.4 beyninin arızası Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile en düşük maliyetle ve kesin çözümle çok kolay bir şekilde giderilmiş oldu ve beyin müşteriye teslim edildi.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın