Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Mercedes Atego Motor Beyin Tamiri

Mercedes Atego Motor Beyin Tamiri

2012 Model Mercedes Beyin Tamiri ATEGO EURO 5 ağır vasıta sahibi garajımızı arayarak, aracının hareket etmediğini ve hata verdiğini söyledi. Sorun ECU (Motor Beyin) da olduğundan dolayı biz de ECU (Motor Beyin)’yu söküp bize yollamasını istedik.

Mercedes ATEGO ağır vasıtasının motor beyini TEMIC OM906’yı masaüstüne aldık.

Mercedes ATEGO ECU (TEMIC OM906) Tamiri Nasıl Yapılır?

TEMIC OM906 motor beynini Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapıyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz. Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu acıyoruz.

Araç marka ve modeli seçtikten sonra Mercedes ATEGO, ECU (Motor Beyin) TEMIC OM906’yı onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.

TEMIC OM906’yı simülasyon ekranımızda çalıştırıyoruz ve ilk olarak sol tarafta bulunan ‘Sensors Powers’ butonuna tıklayarak sensörlerin besleme voltajlarını kontrol ediyoruz ve bir sorun olmadığını görüyoruz.

Simülasyon ekranımızın sağ tarafında TEMIC OM906’ya ait sensör değerlerini kontrol ediyoruz. Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı bize sensörlerin değerlerini alçaltıp yükseltme olanağı sağlıyor böylece sensörün doğru çalışıp çalışmadığını anlıyoruz.

Beyin Testi Cihazı

Sensör değerlerini değiştirerek ilerliyoruz ve sadece AdBlue Sıcaklık Sensöründe (AdBlue Temperature Sensor) arıza olduğunu simülasyon ekranında kırmızı ışıklı olarak görüyoruz. Çünkü simülasyon ekranında arızalı olan sensör, valf veya enjektör kırmızı ışık olarak arıza veriyor.

Ağır vasıtaların kronik sorunu olan AdBlue sorun kodu aracın hareket etmesini engelliyor. Ağır vasıtanızı hareket ettirmek için öncelikle bu sorunu çözmeniz gerek.

Simülasyon ekranımızın üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak TEMIC OM906’in iç semasını açıyoruz.

Burada hangi entegrenin ne işe yaradığını, markasını ve modelini ekranda görebiliyoruz. AdBlue Sıcaklık Sensör’ünün bağlı olduğu devre elemanını buluyoruz.

Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a AdBlue Sıcaklık Sensör’üne bağlı olan pinleri görüyoruz. Daha sonra bir multimetre yardımıyla öncelikle pinlerin yolunu kontrol ediyoruz ve bir sorun olmadığını görüyoruz.

Bağlı oldukları devre elemanını incelediğimizde işlevini yitirdiğini ve arızalı olduğunu görmüş oluyoruz. Havya yardımıyla bu devre elemanını ECU’ya zarar vermeden sökerek, yerine sağlam olan devre elemanını takıyoruz.

TEMIC OM906 ECU’yu tekrar Ecutest Beyin Tamiri ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda sorunun giderildiğini hem simülasyon ekranında gözlemliyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile Mercedes ATEGO EURO 5 aracına ait TEMIC OM906 ECU’nun sorununu hızlı, kolay ve minimum maliyetle çözmüş oluyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın