Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Dsg Şanzıman Beyni Tamiri

Dsg Şanzıman Beyni Tamiri

Dsg Şanzıman Beyni Tamiri -Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion DSG şanzıman olan araç sahibi garajımızı arayarak aracının vites geçişlerinde sorun olduğunu, rampalarda ve hızlanmada sorun yaşadığını belirtti.

Tamirciye götürdüğünü mekanik aksamında sorun olmadığını şanzıman beyninden şüphelendiğini belirtti. Biz de aracın şanzıman beynini sökerek bize yollamasını istedik.DSG şanzıman beynini masaüstüne aldık.

Garajımızda bulunan hem satışını yaptığımız hem de kullandığımız arıza tespit cihazları ve otomotiv siteleri yardımıyla DSG şanzıman beynine ait şemayı buluyoruz. Daha sonra bu şema sayesinde iletişim pinlerini ve güç pinlerini tespit ediyoruz.

Pinlerini tespit ettiğimiz DSG şanzıman beyninin güç pinlerine voltaj veriyoruz. Beyine ait güç pinlerini tespit etmek çok önemlidir çünkü yanlış olan pinlere voltaj uyguladığımızda DSG şanzıman beyninin içinde bulunan tüm devre elemanlarını patlatabiliriz.

Birçok tamirci kolay bir arızası olan şanzıman beyninin yanlış pinlerine voltaj uygulayarak şase yaptırdığı için araç sahibine yeni şanzıman beyni takması gerektiğini, eskisinin kullanılamaz halde olduğunu söylüyor.

Termal kamera yardımıyla devre üzerindeki komponentleri izlediğimizde 2 diyot ve 1 mosfetin patlamış olduğunu diğer devre elemanlarının normal bir şekilde çalıştığını görüyoruz. Patlamış olan devre elemanlarının görevinin yerine getirmemesi diğer devre elamanlarını da etkilediği için araç vites geçişlerini sağlıklı bir şekilde uygulayamıyor.

Beyin Testi Cihazı

Şanzıman beyni doğru sinyal yollayamıyor. Beyine zarar vermeden havya yardımıyla diyotları ve mosfeti devre üzerinden söküyoruz. Önce lehim teli ile temizliyoruz. Daha sonra özenli bir şekilde yeni diyotları ve mosfeti devre üzerine lehimliyoruz.

Tiner veya alkol ile lehimlediğimiz yerleri siliyoruz. Multimetre yardımıyla lehimlediğimiz devre elemanlarının bacaklarını kontrol ediyoruz. Beyine tekrar güç vererek termal kamera ile baktığımızda tüm komponentlerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını görüyoruz ve test etmiş oluyoruz.

DSG beyninin ait olduğu aracı garajımıza alarak beyni takıyoruz ve test sürüşüne çıkıyoruz. Vites geçişlerinde bir sorun olmadığı görülüyor ve müşteriye teslim ediyoruz. Böylelikle hızlı ve en ekonomik şekilde beyinin sorununu çözmüş oluyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın