continental-motor-beyni-testi-1024x271

Continental Simos PCR 2.1 Motor Beyni Testi

Beyin Adı:Continental SIMOS PCR 2.1 Beyin Testi
Araç Bilgileri: Volkswagen GOLF 1.6 TDI-2010
Kullanılan Malzemeler: Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı, multimetre ve havya seti
2010 model Volkswagen Golf aracı garajımıza geldi ve araç üzerinde bulunan beynin arızalı olduğu müşteri tarafından öğrenildi. Öncelikle araçtan beyni söküp, masaüstüne aldık.


Masaüstünde araca ait olan Continental marka PCR2.1 beynin pinleri ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıldı. Bu bağlantıyı PCR2.1 beynine ait soket yardımıyla ya da ECUTEST cihazını aldığınızda yanında verilen tüm araçlara rahatça bağlantı yapmanızı sağlayan üniversal kablo yardımıyla yapabilirsiniz.

Üniversal kablomuz ile bağlantıyı yaptık ve bilgisayarımızda ECUTEST programını çalıştırdık. Arac marka ve modelini seçtikten sonra simülasyon ekranımız açıldı.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Simülasyon ekranında öncelikle sensörlere giden voltaj değerleri, krank mili ve eksantrik milinin dönme değerleri kontrol edildi ve sorunsuz olduğu görüldü. Simülasyon ekranında RPM butonu yardımıyla aracın hızı yükseltilip alçaltıldığında enjektörlerin devir hızları kontrol edildiğinde simülasyon ekranında 3 numaralı enjektörün kırmızı renkte arıza ikazı verdiği ve Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı üzerinde de 3 numaralı enjektörün ateşleme yapmadığı görüldü.

Beyinde başka arıza olup olmadığını görmek için simülasyon ekramızın sağ tarafında bulunan sensör değerleri kontrol edildi ve sorunsuz olduğunu tespit edildi. Böylelikle beynin sadece 3 numaralı enjektörünün arızalı olduğunu diğer sensörlerinin sorunsuz bir şekilde calıştığını Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yardımıyla araç olmadan arızasını tespit etmiş olduk.

İlk olarak Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yardımıyla beynin 3 numaralı enjektörüne ait olan pinleri ve bağlı olduğu devre elemanı tespit edidi. Daha sonra multimetre yardımıyla bağlı olduğu devre elemanının yolları kontrol edildi ve sorun olmadığı görüldü.

3 numaralı enjektörün bağlı olduğu devre elemanı olan mosfeti kontrol ettiğimizde işlevini yitirdiğini, yüksek akımdan dolayı bacaklarının birbirine kısa devre olduğunu multimetre ile gördük.


Arızalı olan devre elemanını havya seti yardımıyla söküp yerine sağlam mosfet takıldı. Beyni tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağladığımızda sorunun çözüldüğü,3 numaralı enjektörün ikaz vermeyip normal bir şekilde ateşleme yaptığı hem simülasyon ekranında hem de Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı üzerinde görüldü.

Böylelikle araç başında olmadan masa üstünde PCR2.1 beyninin arızası Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile en düşük maliyetle ve kesin çözümle çok kolay bir şekilde giderilmiş oldu ve beyin müşteriye teslim edildi.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir