Citroen C2 Beyin Tamiri (Ecu) Nasıl Yapılır?
citroenc2-beyin-tamiri-1024x271

Citroen C2 Beyin Tamiri (Ecu) Nasıl Yapılır?

Cıtroen C2-2006 Model-1.6 VTS-Benzinli-Beyin adı BOSCH ME7.4.4 araç için Ecutest Beyin Tamiri Cihazı multimetre ve havya seti kullanılmıştır.


Cıtroen C2 1.6 VTS motora sahip olan aracımızın sahibi garajımızı arayarak, aracının beyin arızası olduğunu, gösterge panelinde arıza lambası yandığını ve aracının gaz yemediğini belirtti. Müşterimizden beyini alarak masaüstüne taşıdık.


Citroen C2 Ecu Tamiri


Araç beynimizin öncelikle İmmobilizer kapatma (İmmo Off) işlemi için gerekli çalışmalarını yapıyoruz. Immobilizer kapatma işlemini gerçekleştirdikten sonra ME7.4.4 beynini Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile arasındaki bağlantımızı yapıyoruz.

Bu bağlantıyı ME7.4.4 beynine ait Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na uygun hale getirilmiş orijinal soketiyle ya da Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen bütün araç beyinlerine ağır vasıta ve binek araç olarak farketmeksizin kolaylıkla bağlanabileceğiniz unıversal kablo ile yapabilirsiniz.


Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayarımızdan ECUTEST Simülasyonumuzu açarak kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Araç marka ve modelini seçiyoruz. Simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz. İlk olarak enjektörleri ve ateşleme bobinlerini kontrol ediyoruz ve sorunsuz olduğunu görüyoruz.

Daha sonra simülasyon ekranımızın sol alt tarafında bulunan ‘’Sensör Powers’’ butonuna tıklayarak sensörlere giden besleme voltajını kontrol ediyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Gaz Pedalı Konum Sensörü besleme voltajının kırmızı renkli olduğunu arıza verdıgını görüyoruz. Simülasyon ekranımızın Sağ tarafında bulunan sensörlere değer vermemizi sağlayan bölüme baktığımızda Gaz Pedalı Konum Sensörü (APP) atadığımız sinyal değeriyle beyinden gelen sinyal değerinin uygun olmadığını ve arıza verdiğini simülasyon ekranımızda görüyoruz.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile ME7.4.4 beyninin arızasını kolaylıkla bulmuş oluyoruz.
Simülasyon ekranımızın üst tarafında bulunan ‘Elektrik Diyagram’ butonuna tıklayarak arızalı sensöre bağlı olan pinleri ve bu pinlerin sinyal tiplerini görüyoruz.

Daha sonra ‘Component Description’ butonuna tıklayarak ME7.4.4 Beyninin iç semasını açıyoruz. Burdan arızalı sensörümüzün bağlı olduğu devre elamınını kolaylıkla görüyoruz. Beyin üstünde devre elemanını multimetre yardımıyla kontrol ettiğimizde entegre bacaklarının kısa devre olduğunu tespit ediyoruz.

Havya yardımıyla entegremizi sökerek ECU’ya zarar vermeden yerine sağlam entegreyi takıyoruz. Böylelikle araç başında olmadan masa üstünde BOSCH ME7.4.4 beyninin arızası Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile en düşük maliyetle ve kesin çözümle çok kolay bir şekilde giderilmiş oldu ve beyin müşteriye teslim edildi.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir