Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Bosch EDC7UC31 Beyin Testi

Bosch EDC7UC31 Beyin Testi

Beyin Adı: BOSCH EDC7UC31Beyin Testi
Araç Bilgileri: FORD CARGO 1846- 2013 Model-Dizel-6 Silindir-EURO 5
Kullanılan Malzemeler: Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı, Termal Kamera (İsteğe Bağlı), multimetre ve havya seti
FORD CARGO 1846 EURO 5 ağır vasıta sahibi garajımızı arayarak, ağır vasıtanın normal yakıt tüketiminden 2 katı fazla yakıt yaktığını ve motor arıza lambasının yandığını belirtti.

Müşterimize ilk olarak aracı 10 dakika çalışır halde bırakıp 10 dakika sonra ya da yolda giderken motor sıcaklığını kontrol etmesini söyledik ve motor sıcaklığının artmadığını öğrendik. Ustasına öncelikle motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün fişlerini ve kablosunu kontrol etmesini kontrol etmesini söyledik ve sokette, kablosunda bir sorun olmadığını belirtti.

Aracın (ECT) motor soğutma suyu sensörünün beyin üzerinde arızası olduğunu tespit ettik çünkü motor soğutma suyu sıcaklık sensörü motor beynine motor sıcaklığını hep düşük olduğu sinyalini verdiği için motor enjektörleri daha çok ateşliyor, yüksek rölantide çalışmasını sürdürmesini ve daha çok yakıt tüketmesini sağlıyor.

Bunun üzerine sorun motor beyninde olduğu için motor arıza lambasını yakıyor. FORD CARGO 1846’nın beynini araçtan söküp masaüstüne aldık.Masaüstünde FORD CARGO 1846’ya ait olan BOSCH EDC7UC31 beyninin pinleri ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıldı.

Bu bağlantıyı BOSCH EDC7UC31 beynine ait soket yardımıyla ya da ECUTEST cihazını aldığınızda yanında verilen tüm araçlara rahatça bağlantı yapmanızı sağlayan Unıversal Kablo yardımıyla yapabilirsiniz. Unıversal kablomuz ile bağlantıyı yaparak bilgisayarımızda ECUTEST programını çalıştırdık.

Araç marka ve modelini seçtikten sonra BOSCH EDC7UC31 beynini onaylayarak simülasyon ekranımız açılıyor. Simülasyon ekranımız açıldığında ilk olarak sol tarafta bulunan ‘Sensor Powers’ butonuna tıklayarak sensörlere giden besleme voltajlarını kontrol ettik ve sorunsuz olduğunu gözlemledik.

Simülasyon ekranımızın sağ tarafında bulunan Sıcaklık-Konum (Seviye)-Basınç sensörlerini kontrol ediyoruz. Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı bize bu sensörlere kolaylıkla değer ataması yapmamızı sağlıyor. Bu atadığımız değerleri isteğe bağlı olarak Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ön yüzünde bulunan OBD soket giriş yerine bağlayacağımız herhangi bir arıza tespit cihazı ile de kontrol edebiliriz.

Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörüne atadığımız değer ile ekranda gösterilen değerin farklı olduğunu ve sensörün kırmızı renkte arıza uyarısı verdiğini gözlemliyoruz ve sorunu Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile kolaylıkla tespit etmiş oluyoruz.

Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün arızalı olduğunu tespit ettikden sonra simülasyon ekranımızın üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün bağlı olduğu entegreyi gördük daha sonra buradan çıkarak ‘ECU Elektrik Diyagramı’na tıklayarak Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörüne bağlı olan pinleri öğrenerek pinlerin yolu kontrol edildi ve yolda bir sıkıntı olmadığı multimetre yardımıyla kontrol edildi.

Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün bağlı olduğu entegreyi multimetreyle kontrol ettiğimizde entegre bacaklarının birbirine kısa devre olduğunu, termal kamerayla baktığımızda da normalin çok üstünde ısındığını, işlevini yitirdiğini hem multimetreyle hem de termal kamera yardımıyla tespit etmiş olduk.

Beyin Testi Cihazı

Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün yöneten bu entegre işlevini yitirdiği için sensörün doğru çalışmasına izin vermediğini gözlemlendi. Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünü yöneten entegreyi havya ekipmanlarıyla ECU ya zarar vermeden sökerek yerine sağlam olan entegre yerleştirildi.

Entegreyi değiştirdikten sonra beyni tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazına bağladık. Motor soğutma suyu sıcaklık (ECT) sensörünün sorunsuz çalıştığını, sensöre atadığımız değer ile gösterdiği değerin aynı olduğunu ve sorunsuz çalıştığını Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yardımıyla masaüstünde gördük.

Böylelikle araç başında olmadan masaüstünde BOSCH EDC7UC31 beyninin arızası Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile en düşük maliyetle ve kesin çözümle çok kolay bir şekilde giderilmiş oldu ve beyin müşteriye teslim edildi.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın