Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Ara

Audi A4 Motor Beyin Tamiri (ECU) Nasıl Yapılır?

Audi A4 Motor Beyin Tamiri (ECU) Nasıl Yapılır?

Beyin Tamiri Audi A4-2.0 motor 2011 model aracın sahibi garajımızı arayarak aracın EGR arızası olduğunu bildirdi. Aracının DPF (Diesel Particulate Filter) temiz olduğunu, egzozunu temizlettiğini ama aracın sorununun bir türlü çözülemediğini bildirdi.

Aracın sorununun motor beyninde olduğunu telefonda anladıktan sonra motor beynini söküp bize yollamasını istedik. BOSCH marka EDC17CP14 olan ECU (Motor Beyin)’yu masaüstüne aldık.

Audi A4 ECU Tamiri ?

BOSCH marka EDC17CP14 olan ECU’nun pinleri ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yaptık. Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz. Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu acıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) EDC17CP14’ü onaylıyarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.

Simülasyonumuzu çalıştırdığımızda enjektörlerin sorunsuz ateşlediğini görüyoruz. Simülasyon ekranımızın sol tarafında bulunan ‘Sensors Power’ butonuna basarak sensör besleme voltajlarını kontrol ediyoruz. EGR sensör voltajının 5V olması gerekirken 1V olduğunu kırmızı ışık olarak gördük.

Simülasyon ekranımızın sağ tarafında bulunan sensör değerlerinde değişme yapmamızı sağlayan bölüme baktığımızda EGR sensörünün kırmızı ışıkta arıza uyarısı verdiğini görüyoruz. Daha sonra simülasyon ekranının üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak EDC17CP14’ün iç şemasını açıyoruz.

İç şemaya baktığımız da tüm komponentlerin ne işe yaradığını ve marka,modelini görüyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak EGR sensörüne ECU pinlerini ve bu pinlerin hangisinin toprak hangisinin besleme hangisinin sinyal olduğunu Simülasyon ekranımızda görüyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı kolaylıkla hem komponenti hem de pinleri çok kolay bir şekilde bulmuş oluyoruz.                Daha sonra beyin üzerinde EGR sensörünün bağlı olduğu komponenti kontrol ettiğimizde bacaklarının birbirine kısa devre olduğunu ve işlevini yitirdiğini tespit ettik.

Bir havya yardımıyla ECU’ya zarar vermeden arızalı komponenti söküyoruz ve yerine sağlam komponenti özenli bir şekilde yerleştiriyoruz. Bu işlemde ECU’ya zarar vermemek birinci önceliğimizdir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra EDC17CP14’ü tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz ve simülasyon ekramızı açıyoruz.

Beyin Testi Cihazı

EGR sensörünü kontrol ettiğimizde arızanın gittiğini ve sensörün değerini değiştirerek çalışmasında bir sorun olmadığını görüyoruz. Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile Audi A4 BOSCH EDC17CP14’ün sorununu çok hızlı çok kolay ve minimum maliyetle çözmüş oluyoruz. Beyini müşterimize teslim ediyoruz. 

 Daha sonra beyin üzerinde EGR sensörünün bağlı olduğu komponenti kontrol ettiğimizde bacaklarının birbirine kısa devre olduğunu ve işlevini yitirdiğini tespit ettik. Bir havya yardımıyla ECU’ya zarar vermeden arızalı komponenti söküyoruz ve yerine sağlam komponenti özenli bir şekilde yerleştiriyoruz.

Bu işlemde ECU’ya zarar vermemek birinci önceliğimizdir.Bu işlemleri yaptıktan sonra EDC17CP14’ü tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz ve simülasyon ekramızı açıyoruz. EGR sensörünü kontrol ettiğimizde arızanın gittiğini ve sensörün değerini değiştirerek çalışmasında bir sorun olmadığını görüyoruz.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile Audi A4 BOSCH EDC17CP14’ün sorununu çok hızlı çok kolay ve minimum maliyetle çözmüş oluyoruz. Beyini müşterimize teslim ediyoruz. 

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumunuzu bırakın