Skoda Octavia Motor Beyin Tamiri
skoda-octavia-motor-tamiri

Skoda Octavia Motor Beyin Tamiri

Skoda Octavia 2.0 TDI Beyin Tamiri- araç sahibi garajımızı arayarak aracının tüm bakımlarını yeni yaptırdığını ama araçta arıza kodu olduğunu bildirdi. Bizde ECU (Motor Beyin)’yu bize yolladığı takdirde yardımcı olacağımızı söyledik. Daha sonra aracın ECU (Motor Beyin)’sunu masaüstüne aldık.


Skoda Octavia ECU (Motor Beyin) Tamiri Nasıl Yapılır?


Skoda Octavia 2.0 TDI aracına ait olan BOSCH EDC16U1 beynini masaüstünde incelemeye başlıyoruz. Öncelikle BOSCH EDC16U1 ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yapıyoruz.

Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık. Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz.

Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu açıyoruz. Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) BOSCH EDC16U1’i onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz.

Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda öncelikle ekranın sol tarafında bulunan ‘Sensors Powers’ butonuna tıklayarak sensör besleme voltajlarını kontrol ediyoruz.

Ecutest Beyin Test Simülatörü
Beyin Testi Cihazı

Baktığımızda sorunsuz olduğunu görüyoruz. Daha sonra ekranın ortasında bulunan Egzoz gazı devir daim valfi (EGR Valve) ve Turbo şarj pozisyon valfi (Turbocharger Wheel Position Valve) çalışmadığını görüyoruz.

Sensörleri kontrol ettiğimizde bir sorun olmadığını normal çalıştığını görüyoruz. Böylece EDC16U1 ECU’sunun sorununu bulmuş oluyoruz. Arızayı bulduktan sonra ilk olarak simülasyon ekranımızda ‘Component Description’ butonuna tıklayarak EDC16U1 ECU’sunun iç şemasını görüyoruz.

Burada devre elemanlarının görevi ve markası yazıyor. Buradan EGR valfini ve Turbo şarj valfini kontrol eden devre elemanını buluyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak EGR valfinin ve Turbo şarj valfinin bağlı olduğunu pin uçlarını ve sinyal tiplerini görüyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde hem devre elemanını hem de pin uçlarını öğreniyoruz. Multimetre yardımıyla öncelikle valflerin pinlerinden bağlı oldukları devre elemanına giden yolu ediyoruz, yolda bir sorun olmadığını gözlemliyoruz.

Daha sonra 2 valfinde bağlı oldukları entegreyi kontrol ettiğimizde hasar gördüğünü, bacaklarının kalktığını ama bunu gözle değil bir multimetreyle tespit edilebilecek şekilde olduğunu görüyoruz. Havya yardımıyla ECU’ya zarar vermeden arızalı entegreyi sökerek yerine sağlam entegreyi yerleştiriyoruz.


BOSCH EDC16U1 Motor beynini tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Tekrar kontrol ettiğimizde sorunun çözüldüğünü, valflerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gözlemledik.

Böylece Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı sayesinde BOSCH EDC16U1 ECU’sunun sorununu en hızlı, en kolay ve en düşük maliyetle yapıyoruz. BOSCH EDC16U1 ECU’sunu müşterimize teslim ediyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir