Scania R400 Motor Beyin Tamiri
scania-r400-motor-beyin-tamiri-1024x271

Scania R400 Motor Beyin Tamiri

Scania R400 2015 model (beyin tamiri) ağır vasıtanın sahibi garajımızı arayarak, aracının arıza ışığı yaktığını ve motoru kapattığında bile enjektörlerin durmadığını bildirdi. Bizde ECU’yu sökerek bize yollamasını istedik. TEMIC-1917800 olan ECU (Motor Beyin)’yu masaüstüne aldık.


SCANIA R400 Motor Beyin (ECU) Tamiri Nasıl Yapılır?


Scania R400 ağır vasıtasına ait olan TEMIC-1917800 olan motor beyni ile Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı arasında bağlantı yaptık. Bu bağlantıyı Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı aldığınızda yanında verilen, tüm ağır vasıta ve binek motor beyinlerinin hepsine kolaylıkla bağlanmanızı sağlayan Universal Soket ile yaptık.

Müşterilerimizin isteği dahilinde her motor beynine ait orijinal sokette yapabiliyoruz böylece direk ECU’ya soketi takıp bağlantınızı yapmış oluyorsunuz. Bağlantımızı yaptıktan sonra bilgisayardan Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na ait simülasyonumuzu açıyoruz.

Araç marka ve modeli seçtikten sonra ECU (Motor Beyin) TEMIC-1917800’ı onaylayarak simülasyon ekranımıza giriş yapıyoruz. Simülasyon ekranımızı açtığımızda enjektörlere bakıyoruz ve sorunsuz olduğunu gözlemliyoruz. Daha sonra sağ tarafta bulunan sensörleri kontrol ediyoruz.

Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı bize TEMIC-1917800’e bağlı sensörlerin değerlerini değiştirme olanağı sağlıyor. Bizde sensör değerlerini değiştirerek, sensöre atadığımız değer ile sensörün bize verdiği değer uyumunda sensörün sorunsuz olduğunu anlıyoruz.

Tüm sensör değerlerini alçaltıp yükseltiyoruz ve sadece ‘Yakıt Sıcaklık Sensörü’(Fuel Temperature Sensor) arızalı olduğunu kırmızı ışık olarak yandığını simülasyon ekranında görüyoruz. Yakıt Sıcaklık Sensör’ü arızalandığında ECU bu sensörden bir sıcaklık sinyali alamadığı için motoru çalıştırmaya devam ettirir.

Daha sonra simülasyon ekranımızın üst kısmında bulunan ‘Component Description’ butonuna tıklayarak TEMIC-1917800 iç semasını açıyoruz.

Burada hangi entegrenin ne işe yaradığını, markasını ve modelini ekranda görebiliyoruz. Yakıt Sıcaklık Sensör’ünün bağlı olduğu devre elemanını buluyoruz. Daha sonra ‘Electric Diyagram’ a tıklayarak Yakıt Sıcaklık Sensör’üne bağlı olan pinleri görüyoruz.

Daha sonra bir multimetre yardımıyla öncelikle pinlerin yolunu kontrol ediyoruz bir sorun olmadığını görüyoruz.

Bağlı oldukları devre elemanını incelediğimizde işlevini yitirdiğini ve arızalı olduğunu görmüş oluyoruz. Havya yardımıyla bu devre elemanını ECU’ya zarar vermeden sökerek, yerine sağlam olan devre elemanını takıyoruz.

TEMIC-1917800 ECU’yu tekrar Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı’na bağlıyoruz. Simülasyon ekranımızı çalıştırdığımızda sorunun giderildiğini gözlemliyoruz.

Böylelikle Ecutest Beyin Simülasyon ve Test Cihazı ile SCANIA R400 aracına ait TEMIC-1917800 ECU’nun sorununu hızlı, kolay ve minimum maliyetle çözmüş oluyoruz.

Bu ve bunun gibi daha birçok ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Farklı araçlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir