Latest News

Passat TDI 2010 Model Araç Beyin Tamiri

Garajımıza PCR 2.1 beynine sahip aracıyla gelen müşterimiz aracının beyin arızasından dolayı başvurdu. Öncelikle gerekli kontrol ve arıza tanılama işlemlerini sağlayıp bilgilerini topluyoruz.

Ecutest beyin arıza tespit simülasyon cihazına bağlamak üzere, araç beynimizi, araçla bağlantılarını çıkartıp masaüstünde incelemeye hazır olacak hale getiriyoruz. Araç beynimizin öncelikle immobilizer kapatma işlemi için gerekli çalışmalarını yapıyoruz. Immobilizer kapatma işlemini yaparken yine satışını gerçekleştirdiğimiz Julie Emülatörü kullanıyoruz. Ayrıntıları web sitemizde mevcuttur.

Araç beynini, Ecutest cihazına bağlamak için fiziki bağlantıları yapmamız gerekiyor.  Ecutest cihazımıza güç verip, data kablosunu bilgisayara bağlayarak işlemimize başlıyoruz. Ecutest’i aldığınızda yanında gelecek olan universal kablolarını pin bağlantılarını görmek üzere  programımızı çalıştırıyoruz. Üyelik bilgilerimizle giriş sağlayıp sırasıyla uygun marka, model ve beyni seçiyoruz. PinOut menüsünden universal kabloların bağlantı şemasına ulaşıp pinleri yerleştirdikten sonra beynimiz test edilmeye hazır hale geliyor. İşlemleri daha kısa sürede yapmak için Ecutest Mağazamızdan PCR 2.1 ECUTEST bağlantı soket setini alıp işimizi çok kolay hale getirebiliriz.

Tüm bağlantıları yaptıktan sonra simülasyonumuzu başlatıp değerlerimizi kontrol edebiliriz. Basınç, sıcaklık, pozisyon sensörleri, enjektörler, valflerin seviyeleri değerlerini kontrol ediyoruz. Bir sorun olduğunda programımızda arızalı olan göstergede kırmızı renkte uyarı işaretini görüyoruz.

Enjektörlerden birinin arızalı olduğunu tespit ettikten sonra programımızdan beyin şemamızı açıp enjektörün pinlerinin beyindeki karşılığını buluyoruz. Pin bağlantılarımızın doğruluğunu kontrol ediyoruz.

Komponent tanımlama bölümünde enjektörün beynin hangi mosfetinde olduğunu ve konumunu tespit ediyoruz. Beynimizi tamir etmek üzere açma işlemini yapıyoruz. Mosfetin sağlamlık testi için mutlimetreyi kısa devre (buzzer) moduna alıyoruz. Source ve gate bacaklarının birbirine kısa devre olmaması gerekiyor, kısa devre olduğu durumda mosfet entegremizin arızalı olduğunu anlıyoruz. Değiştirilmek üzere söküp arızalı mosfeti yenisiyle değiştiriyoruz. Mosfeti dilerseniz Ecutest Mağazamızdan tedarik edebilirsiniz. Tekrardan test etmek üzere topluyoruz.

Ecutestte kırmızı olan olan uyarı işaretinin mavi normal değerde olduğunu gözlemliyoruz. Beynimizi aracımıza geri yerleştirip tamir işlememizi bitiriyoruz. Beyin arızalarının tespiti için deneme yanılma yoluyla zaman kaybetmeden direkt, doğrudan sonuca kısa sürede ECUTEST cihazımızla çözüme ulaşabiliriz.

Scroll to top