Latest News

ECUTEST İle Arızalı ECU’nun Tamiri Nasıl Yapılır?

Aracınızın Ecutest ile arızalı ecunun tamirinin nasıl yapılacağına dair örnek olarak; mekanik bakımı için aracınızı Yetkili Servise ya da bir Tamirhane’ ye götürdüğünüzü ve sonrasında yanlış bağlantıdan kaynaklı ters besleme yüzünden aracınızın elektronik kontrol ünitelerinin zarar gördüğünü düşünün. İçlerinde en önemlisi Motor Kontrol Ünitesi (ECU) dir çünkü isminden de anlaşılacağı üzere aracınızın öncelikle motorunu ve sensörlerini kontrol eder. Garajımıza getirilen OPEL ASTRA (H) ‘ın yaşadıkları da tam olarak bunlardı ve yaptığımız ilk şey arıza tespit cihazımızı bağlayarak diyagnoz yapmak oldu. Böylelikle ECU ile bağlantı kuramadığı tespit edildi.

Daha detaylı test yapabilmek için MT35E ECU muzu sökerek ECUtest’e bağlantılarını yaptık. Bu sayede araca ihtiyaç duymadan masa üzerinde yaptığımız test sonuçlarına göre hangi elektronik parçaların hatalı veya çalışmadığını kolaylıkla test edebildik.

Koruma ve başlangıç sinyalini gönderen entegrenin görevini yerine getirmediğini tespit ettik. Arızayı çözmek için referans ölçümlerinin ve entegre görevlerinin detaylı şekilde açıkladığımız diyagram sayesinde ölçümlerimizi kıyas yaparak 1 transistörün diğerlerinden farklı çalıştığını belirledik. İlgili transistörü değiştirerek tekrar testimizi gerçekleştirdiğimizde ECU nun normal çalıştığını ve cihazımın üzerinde bulunan OBD-II soketi ile arıza tespit cihazına bağlanarak diagnoz testini tekrar gerçekleştirerek sorunu çözdüğümüzü gördük. Gerekli ve doğru bağlantıları yaparak çekici ile gelen aracın çalışarak garajımızdan çıkmasını sağladık.

ECUTEST’in Faydaları Nelerdir?

  1. Arızanın kaynağını elektrik tesisat ve elektrik diyagramı şemalarını kullanarak, hızlı ve net bir şekilde tespit ederek gerekli iş süresini minimuma indirgeyip deneme yanılma gibi zaman kayıplarını ortadan kaldırmış olduk.
  2. Bozuk transistörü düşük fiyata değiştirerek; 2.eli 1000-1500 TL, yenisi 3000-4000 TL’ ye bulabileceğimiz yedek parça masrafından kurtulduk.
  3. Araca ihtiyaç duymadan masa üzerinde testlerimizi gerçekleştirebildik .
  4. Yazılımın doğru olup olmadığını cihazın üzerindeki OBD-II soketine arıza tespit cihazı ile bağlanarak kontrol ettik.
  5. %100 Yerli üretim cihazımız ile kontrol ünitelerinin tamirini yaparak ithalata bağımlılığı azalttık ve ilerleyen yıllarda biz de varız demek için sağlam bir adım attık.
Scroll to top